Projekty
Nasze projekty to cykle warsztatów - każdy skupiony wokół innej koncepcji i celu. Chcemy poprzez nasze działania wzmacniać kobiety, integrować pokolenia, ułatwiać start na rynku pracy, inspirować młodzież, która dopiero poznaje możliwości związane z wyborem zawodu, stwarzać przestrzeń twórcom_twórczyniom do realizacji projektów użytecznych społecznie, ułatwić zapoznanie się z wytwórstwem cyfrowym i rzemiosłem osobom, które do tej pory nie miały takiej okazji i zarazić je naszą pasją.
Nasze projekty to cykle spotkań jednorazowych, wielotygodniowych, a nawet kilkumiesięcznych. W ramach poszczególnych projektów skupiamy się albo na wybranych umiejętnościach np. projektowania i druku 3D, albo na rozwijaniu kompetencji w większej liczbie technik.
Maker Woman
Dla kogo?
Maker Woman to projekt dla kobiet, które chcą zdobyć nowe umiejętności techniczne i cyfrowe, umocnić swoją pozycję na rynku pracy w branży wytwórczej i kreatywnej lub postawić w niej swoje pierwsze kroki.
Chcemy wzmacniać kobiety do odkrywania potencjału nowych technologii w realizacji twórczych projektów. Pragniemy zainspirować do rozwijania zdobytych kompetencji w kształtowaniu swojej przyszłości na polu prywatnych pasji a także planów zawodowych.
Maker Woman to oferta dopasowana do różnych potrzeb i możliwości czasowych: kursy długoterminowe, warsztaty weekendowe, kilkugodzinne zajęcia, a także spotkania sieciujące.
Dowiedz się więcej i sprawdź, czy aktualnie prowadzimy zapisy.
W ramach warsztatów dla szkół pokazujemy uczniom i uczennicom oraz nauczycielom_kom zastosowanie nowych technologii w praktyce. Nasze zajęcia opieramy o podstawę programową i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki naszych edukatorów_ek.
Akademie młodzieżowe
Dla kogo?
Akademie młodzieżowe to cykle spotkań warsztatowych odbywających się na przestrzeni kilku miesięcy, z czego każdy poświęcony jest innej dziedzinie: druk 3D, elektronika i programowanie, projektowanie wektorowe, projektowanie przestrzenne oraz szycie. Zajęcia zakładają interdyscyplinarne tworzenie i wykorzystanie pracowni FabLabu, są doskonałą okazją poznania wielu technologii i technik wytwórczych oraz możliwością odkrycia nowej pasji! Uczymy poprzez praktykę i tworzenie własnych projektów – cotygodniowe spotkania pozostawiają dużo czasu na eksperymentowanie i dociekanie, wszystko pod okiem ekspertów z zespołu Stowarzyszenia Robisz.to.
Rodzinne soboty
Dla kogo?
Międzypokoleniowe warsztaty dla dużych i małych, przeznaczone do udziału dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, opiekunami. Są dostosowane do możliwości dzieci, ucząc je w dostępny i atrakcyjny sposób nowoczesnych technologii dostępnych w poszczególnych pracowniach FabLabu a także podstaw rzemiosła. To idealna okazja do integracji pokoleń w atmosferze sobotniego aktywnego odpoczynku.
Wspólne rozwiązywanie konstrukcyjnych zadań to jakościowo spędzony czas i wspaniałe wspomnienie. Dzięki temu niejedna rodzina ma szansę odkryć nowe, nieznane dotąd wspólne pasje!
Sprawdź, czy aktualnie prowadzimy zapisy na zajęcia.
Spotkania z tworzeniem
Dla kogo?
Te jednorazowe, odbywające się dwa razy w miesiącu, spotkania są idealną okazją dla osób dorosłych do podniesienia swoich umiejętności związanych z tworzeniem i nowymi technologiami. Zapraszamy do twórczego spędzenia kilku godzin w naszym FabLabie w gronie innych osób o podobnych zainteresowaniach.
Co będziecie mieli okazję wykonać? Na pewno postaramy się, żeby było różnorodnie oraz interdyscyplinarnie – chcemy umożliwić Wam poznanie różnych technik w trakcie jednego spotkania.
Sprawdź, czy aktualnie prowadzimy zapisy na zajęcia.
Otwarta pracownia
Dla kogo?
Chcesz u nas przyciąć deskę i nie wiesz, jak to zorganizować? Masz drobną poprawkę krawiecką do wykonania i potrzebujesz na szybko skorzystać z naszych maszyn do szycia? Przyjdź do nas w trakcie Otwartej pracowni!
To okazja dla wszystkich, którzy nie mogli, albo nie chcieli uczestniczyć w organizowanych przez nas wydarzeniach wymagających wcześniejszych zapisów. Będzie możliwość wykonania u nas prostej pracy z wykorzystaniem profesjonalnego wyposażenia FabLabu i ze wsparciem naszych doświadczonych ekspertów_ek – zabierz tylko swoje materiały i projekt.
Co tydzień będzie otwarta inna z pracowni FabLabu: stolarnia, ploter laserowy, szycia, elektroniczna, audiowizualna z VR, druk 3D, sitodruk. Sprawdź, kiedy będzie najbliższa Otwarta Pracownia i odwiedź nas!
Young Makers
Dla kogo?
Young Makers to cykliczny projekt, w roku 2024 realizowany we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Podczas warsztatów zrealizowanych w miesiącach letnich młodzież podniesie swoje kompetencje cyfrowe i manualne. Warsztaty będą dotyczyły takich zagadnień jak druk 3D, obsługa plotera laserowego, sztuki lutowania czy podstaw krawiectwa. Zajęcia mają umożliwić nie tylko atrakcyjnie spędzony czas w gronie rówieśników, ale przede wszystkim zdobycie kompetencji, które mogą się okazać cennym wkładem w lepsze wejście w samodzielność i zdobycie pierwszej pracy.
Rozwijaj swój pomysł w FabLabie!
Dla kogo?
Wspieramy innowatorów! Projekt zakłada stworzenie warunków do realizacji nietuzinkowych projektów, w szczególności tych, które mogą stać się społecznie odpowiedzialnymi wynalazkami. Zapewniamy przeszkolenie z zakresu technologii dostępnych w FabLabie (grafika wektorowa, projektowanie 3D, obsługa plotera laserowego, obsługa drukarki 3D, podstawy przygotowania plików na frezarkę CNC, obsługa maszyny do szycia, podstawy stolarstwa, elektronika), mentoring ekspercki zespołu Stowarzyszenia Robisz.to w pracy nad projektem, a także dostęp do samodzielnego korzystania z przestrzeni i maszyn w FabLabie.
Ten projekt umożliwia realizację wyjątkowych dzieł, które w innym przypadku mogłyby nigdy nie powstać.
YouthLab
Dla kogo?
YouthLab to projekt skierowany do młodych osób, umożliwiający im rozpoczęcie ścieżki zawodowej w branży kreatywnej i wytwórczej od zera.
Każda ze ścieżek w projekcie (modelowanie i druk 3D, grafika wektorowa, elektronika i projektowanie CNC) przeprowadzi uczestnika od podstaw do poziomu średniozaawansowanego, a zwieńczona będzie stworzeniem osobistego, profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty.
YouthLab oferuje też rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą angażować się w cały cykl zajęć, ale chcą poeksperymentować, zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje.
Young Makers 2018
Dla kogo?
Dzięki udziałowi w zajęciach, 35 uczestników projektu zdobyło nowe kompetencje przydatne na rynku pracy. Wzięli udział w warsztatach z nowych technologii, projektowania, obsługi maszyn oraz poznawania swoich mocnych stron. Na podstawie testów, każdy z nich mógł w trakcie projektu świadomie wybrać zajęcia najbardziej odpowiadające jego talentom.
W sumie projekt składał się z 243 godzin zajęć i konsultacji z mentorami. Ich wsparcie, pomogło młodzieży biorącej udział w projekcie wykonać samodzielnie wymyślone i zaprojektowane przedmioty.
Dodatkowo, zorganizowaliśmy 60 godzin otwartych warsztatów, w których wzięło udział łącznie 138 wychowanków domów dziecka i ośrodków socjoterapeutycznych. Partnerem projektu jest Fundacja Program Pomocy Pierwsza Praca. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange.
Makerthon
Dla kogo?
Makerthon to wydarzenie inspirowane hackatonami. Jest rodzajem weekendowego konkursu, w czasie którego kilkuosobowe zespoły rozwiązują zadanie projektowe – w tym wypadku związane z potrzebą społeczną. z drużyn pod okiem mentorów korzysta z parku maszynowego FabLab powered by Orange, by stworzyć prototyp swojego wynalazku.
Do pierwszego Makerthonu zaprosiliśmy Polską Akcję Humanitarną, która określiła problem. Zwycięski projekt – gra „Oblicza Afryki” – okazał się świetnym rozwiązaniem. PAH postanowiła wdrożyć ją do użytku w działaniach edukacyjnych.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange.
Fablab by night
Dla kogo?
Cykliczny projekt przeznaczony dla wszystkich zajętych, a zainteresowanych działalnością FabLab powered by Orange. Są to comiesięczne wieczorne spotkania z technologiami, warsztaty o różnych tematach, pokazy, wykłady i oprowadzanie po pracowniach. Daje to możliwość zadania pytań ekspertom czy przyjrzenia się pracy w fablabie.
Niektórzy entuzjaści ruchu DIY mówią, że najlepsze projekty powstają w późnych godzinach wieczornych – każdy chętny może tego doświadczyć właśnie by night.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange.
Stwórz pomoc dydaktyczną
Dla kogo?
Warsztaty FabLab powered by Orange “Stwórz pomoc dydaktyczną”
Projekt przeznaczony był dla nauczycieli uczestniczących w programie #SuperKoderzy. Jest możliwy dzięki środkom z 1% podatku przekazanego przez podatników Fundacji Orange.
Piątka nauczycieli pracujących z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych została wyłoniona w ramach konkursu. Mogli oni uczestniczyć w trzydniowych warsztatach w FabLab powered by Orange. Każdy z nich miał dostęp do pracowni i maszyn oraz konsultacji mentorów, by stworzyć według swojego pomysłu i projektu unikalną pomoc dydaktyczną. Drugim etapem są spotkania z uczniami, na których są poruszane zagadnienia m.in. z projektowania i programowania.
Startup dla młodych
Dla kogo?
Projekt dla uczniów warszawskich szkół średnich. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości oraz nauka metod współczesnej fabrykacji, prototypowania oraz pracy w grupach projektowych. Pierwszy etap to spotkania, w czasie których grupy uczniów poznają możliwości fablabu i konsultują swoje pomysły z edukatorami.
W drugim etapie – przeznaczonym dla 20 osób wyłonionych w ramach konkursu – zajęcia będą miały formę praktyczną. Każdy może skonstruować pod okiem mentorów swój własny wynalazek.
Projekt jest realizowany dzięki współpracy pomiędzy urzędem miasta st. Warszawy, a Stowarzyszeniem Robisz.to wraz ze wsparciem Fundacji Orange.